آموزش کامل تبدیل شماره کارت به شبا

کدام کارت‌های بانکی دارای شماره شبا هستند؟ چه عددی شماره شبا است؟ چرا تبدیل شماره کارت به شبا مهم است؟ این سوا

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

کدام کارت‌های بانکی دارای شماره شبا هستند؟ چه عددی شماره شبا است؟ چرا تبدیل شماره کارت به شبا مهم است؟ این سوالات مهمی هستند که پاسخ دادن به آن‌ها، برای هر کسی که قصد دارد با تبدیل شماره کارت به شبا، با ارائه خدمات بانکی در تمامی نقاط جهان، به فعالیت های اقتصادی خود ادامه بدهد، ضروری است.

شماره شبا (IBAN) از ۲۲ عدد تشکیل شده است که ۴ عدد اول، مشخص‌کننده رمز بانکی پردازش کننده حساب هستند. بعد از آن، سه عدد دیگر کد شعب، پنج عدد بعد، شماره حساب و ده عدد آخر، تشخیص دهنده ردیف هستند. بنابراین، به منظور تبدیل شماره کارت به شماره شبا، شماره حساب بانکی دارنده کارت باید به شماره شبا تبدیل شود.

برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا، راهکارهای زیادی وجود دارد. از جمله راهکارها، استفاده از سیستم های اینترنتی بانکی است که برای مشتریان خود نرم افزار مخصوصی ارائه می کنند. در این نرم افزار، می توان از مبدا تراکنش (شماره کارت)، به هدف تراکنش (شماره شبا) بدون نیاز به دانش تخصصی رایانه رشته اقدام کرد.

اگر هر چند به دلایلی امکان استفاده از خود بانک در نظر ندارید، شما می‌توانید از سایر روش‌های ارائه شده توسط وب‌سایت‌های مختلف استفاده کرده و با وارد کردن شماره کارت خود در سایت با مقداری تغییر، شماره شبا خود را دریافت کنید. به این ترتیب می توانید شماره شبا را در اختیار داشته باشید و با استفاده از آن، به راحتی تراکنش های خود را ایجاد نمایید."(معرفی شبا

ماهیان شبا یا سیابا از جمله ماهیان معروف و پرماجرا هستند که از تعداد کمی از آنها در اقیانوس‌ها و دریاهای جهان یافت می‌شود. این ماهیان بیشتر در اعماق آب های زیادیساز وافقی و عمودی فعالیت می‌کنند.

نشانه تشخیصی شبا، یک جسم آبی کوچک با تعداد زیادی ابرسیاه می‌باشد که در امتداد بدن این ماهی قرار گرفته‌اند. شکل بیضی شکل بدن شبا نیز به خصوص در ماهی های بالغ بریده شده است.

این ماهیان اغلب برای صید در استخرهای ماهیگیری یا در سایر بخش های خاص اقیانوس ها به کار می روند به علاوه ماهی های شبا اغلب در غذای افراد مصرف می شود و برای کره جنوب و ساکنین آن بسیار ارزشمند هستند. یکی از نکات جالب در مورد این ماهیان وجود دو شنای با کلمه "خانگی" و همچنین "مهاجر" است که به گونه ای تحت عنوان جنس متفاوتی عضو خانواده آبزیان فهرست شده اند.چگونه شماره کارت خود را به شبا تبدیل کنیم؟

هر کدام از کارت های بانکی شامل یک شماره کارت منحصر به فرد می باشند که این شماره کارت برای انجام تراکنش های مختلف ضروری است. اما در اواخر سال ۹۷ ایران، از کد شبا به عنوان جایگزین شماره کارت در تراکنش های آنلاین و موارد مختلف استفاده شد. شبا باعث می شود تا در صورتی که شما به یک نفر اجازه بدهید تا به حساب شما واریز یا از حساب شما برداشت کند، شماره شبا شما را به او بدهید و تمامی کارهای مربوط به حساب شما بدون مشکلی و بدون خطری برای شما انجام شود.

برای تبدیل شماره کارت خود به کد شبا شما باید به شعبه بانک خود مراجعه کنید و از واحد مربوطه درباره تبدیل کد شماره کارت خود به کد شبا استعلام بگیرید. پس از گرفتن اطلاعات لازم، شما باید کمی صبر و صرفا منتظر پیامی از سوی بانک باشید که در آن شماره شبای اختصاصی شما قابل مشاهده خواهد بود. پس از دریافت و ذخیره کد شبای خود، شما می توانید در تمامی تراکنش های آنلاین و دیگر موارد از این کد استفاده کنید.

مهم ترین نکته در مورد تبدیل کد شماره کارت به شبا این است که به علت تغییر در شماره حساب، باید از طرف همه دوستان و آشنایان خود مطلع شوید و به آنها کد شبا جدید خود را ابلاغ کنید. همچنین باید به خوبی از کد شبا خود مراقبت کنید و هیچ پیامک یا ایمیلی را که حاوی کد شبای شما باشد، به کسی ندید.مراحل کامل تبدیل شماره کارت به شبا

شماره شبا، که مخفف شبکه الکترونیکی پرداخت است، شماره‌ای ۲۴ رقمی است که به معنی «شماره شبکه بین بانکی برای انتقال الکترونیکی پول» است. برای انجام تراکنش الکترونیکی می بایست از شماره شبا استفاده شود که این کار نیازمند تبدیل شماره کارت به شماره شبا است.

مراحل تبدیل شماره کارت به شماره شبا به صورت زیر است:

۱- به عنوان مرحله اول باید سایت شبکه الکترونیکی پرداخت (شاپرک) را باز کنید.

۲- در منوی سایت، گزینه "تبدیل کارت به شبا" را انتخاب کنید.

۳- سپس شماره کارت خود را وارد کنید.

۴- سپس کد شهر شما را وارد کنید.

۵- خط وصل شما ابتدا به بانک شما و سپس به شاپرک وصل می شود.

۶- می بایست از طریق تماس با اپراتور که شماره تماسش با همراه اول در وب سایت شاپرک نوشته شده است، کدی که شما در صفحه شاپرک دریافت کرده اید را به وی بدهید.

۷- پس از تایید کد، شماره شبا به شما اعلام می شود.

در نهایت، شما با داشتن شماره شبا، قادر به انجام تراکنش‌های بانکی متنوعی خواهید بود. یادآوری می شود که نیازی به مراجعه به بانک نیست و همه این مراحل به صورت آنلاین و با چند کلیک ساده قابل انجام است.روش های مختلف تبدیل شماره کارت به شبا

تبدیل شماره کارت به شبا یا International Bank Account Number (IBAN) می‌تواند به دلایل مختلفی مفید باشد، مانند انتقال پول به افرادی که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند یا پرداخت هزینه‌های خارج از کشور. این شماره شامل ۲۴ کد رقمی است و به شماره حساب بانکی شما برای انتقال پول بین بانکی‌های مختلف در سراسر جهان مرتبط می‌شود. در ادامه چند روش مختلف برای تبدیل شماره کارت به شبا معرفی می‌شود:

1. استفاده از وب‌سایت‌های تبدیل شماره کارت به شبا: با ورود به وب‌سایت‌هایی مثل «شباویز» و «شباکده،» می‌توانید با وارد کردن شماره کارت خود، شبا مرتبط را بدست آورید. این روش رایگان است و بسیار سریع عمل می‌کند.

2. استفاده از اپلیکیشن بانکی: بسیاری از بانک‌های ایرانی این امکان را فراهم کرده‌اند که شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن بانکی، شماره کارت خود را به شبا تبدیل کنید. برای این کار، شما باید وارد بخش تبدیل شماره کارت به شبا شوید و شماره کارت خود را وارد نمایید.

3. تماس با بانک: در صورتی که هیچ راه دیگری قابل دسترسی نیست، می‌توانید با تماس با بخش پشتیبانی بانک خود، اطلاعات شبا خود را بدست آورید.

در نهایت، تبدیل شماره کارت به شبا بسیار ضروری است، بنابراین، در صورتی که شماره کارت خود را به کسی می‌دهید، حتما باید به این نکته توجه کنید که شماره حساب شبا خود را هم به او بدهید تا در صورت نیاز، تنها با دادن شبا، بتواند به حساب بانکی شما وصل شود و پول را به آن انتقال دهد.چرا باید شماره کارت خود را به شبا تبدیل کنیم؟

شبا یا شماره شبکه بین‌المللی بانکی، یک کد بین المللی برای تعیین شماره حساب بانکی بین‌المللی است. شماره کارت معمولاً برای پرداخت‌های آنلاین و خریدهای اینترنتی استفاده می‌شود ولی شبا برای انتقال پول‌ها بین حساب‌های بانکی مختلف در سراسر جهان به کار می‌رود. به همین دلیل، تبدیل شماره کارت به شبا برای شما دارای اهمیت است.

یکی از مزایای تبدیل شماره کارت به شبا، این است که این کد بین‌المللی به صورت مستقیم با حساب بانکی شما مرتبط است و به عنوان شناسه یا شناسایی شما در تراکنش‌های بانکی استفاده می‌شود. با این کار، بهتر می‌توانید از خدمات بانکی متنوعی مانند انتقال وجه، پرداخت بدهی‌ها، صورت حساب‌ها و ... استفاده کنید. همچنین، با توجه به این که شبا به صورت بین‌المللی است، به راحتی می‌توانید از امکانات برخی از بانک‌ها و شرکت‌های مالی بین‌المللی استفاده کنید.

همچنین، با تبدیل شماره کارت به شبا، از نظر امنیتی و راحتی ذهنی خودتان هم برنده خواهید بود. با خطرات رایج در استفاده از شماره کارت در اینترنت، تبدیل شماره کارت به شبا به علت استفاده از یک کد بین‌المللی و درصد بسیار کم تقلب‌ها، اطلاعات بانکی شما را ایمن تر می‌کند. از دیگر مزایای استفاده از شبا این است که به جای خطاهای محتمل در وارد کردن اطلاعات بانکی برای انتقال پول، با وارد کردن کد صحیح شبا مطمئن می‌شوید که پول به مقصد صحیح خواهد رسید. بنابراین، تبدیل شماره کارت به شبا، یکی از راه‌های بهتر برای ایمن و سریع بودن تراکنش‌های بانکی است.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن