باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

اهداف روانشناسی کودک چیست؟ وظیفه روانشناس کودک چیست؟ دخالت مادرشوهر در تربیت کودک و دیگر اقوام یک پدیده طبیعی و رایج می باشد و گاهی از این ناشی می شود که به قوانین تربیتی شما آگاه نیستند بنابراین باید قانون های حاکم در خانه خود را برای دیگران شرح دهید. روانپزشک و متخصص کودکان، در آمریکا عصاره دریافت سالها پژوهش و تحقیق کتابخانهاى و میدانى خود در این باره را چنین بازگو مىکند: «کودکان مىتوانند رشد و تربیت طبیعى داشته باشند. «دوست ندارم از شما مسلمانان جوانی را ببینم که به غیر از یکی از این دو حالت صبح کند: یا عالم باشد یا جویندة علم». از یک طرف سوال این است که نگهداری، تربیت و حضانت فرزندان پس از فوت پدر با کیست و یا اینکه بهتر است برعهده چه کسی باشد و از طرف دیگر موضوع اینجاست که ارث ناشی از ماترک متوفی چگونه به فرزندان میرسد و چه کسی باید درباره نحوه هزینه کردن و یا نگهداری از این اموال تصمیم بگیرد. در تربیت فرزند شرطی کردن و روش شرطی خیلی حساس و درصورت موفقیت از ثمن معامله پاسخ منفی خواهد داد و دیگر شرطی کردن کودک در زمینه های مختلف هم پاسخ نخواهد داد پس اگر مطمئن هستیم که شرطی کردن کودک ماحصل مثبت دارد مبادرت به انجام این پروژه بنماییم .

اماشرطی به این صورت نیست و ریزهکاری هایی دارد . به عنوان مثال، گفتن جملاتی از قبیل :«میرم مامان یکی دیگه میشم» یا «میگم خانوم فلانی بیاد مامانت بشه» در مواقعی که خطایی از فرزندانتان سر زده، تمرین عشق بی قید و شرط نیست. ممکن است عصبانی شده و بر سر کودک خود، داد بکشید و یا با زدن یک سیلی بر صورت او، او را روانه اتاقش بکنید. روانشناسان کودک ریشه رفتارهای غیر طبیعی کودک را یافته و به او کمک می کنند تا با این مشکلات مبارزه کند. روانشناس کودک به بررسی چگونگی تعامل کودک با والدین، خودشان و جهان اطرافشان می پردازند تا پیشرفت و رشد ذهنی او را بسنجند. در سن 10 سالگی ، میتوانید انتظار داشته باشید که فرزندتان کنترل بیشتری بر احساسات داشته باشد و ممکن است او T راه برخورد با اختلافات و راه حل های مذاکره با دوستان را بیشتر بداند . روانشناسان کودک مانند روانشناسان دیگر علاقهمند اند تا جلوی مشکلات را پیش از وقوع آن بگیرند و یا حداقل قبل از آن که مشکل از کنترل خارج شود، آن را شناسایی کنند.

او تا پایان این دوره چیزهایی را آموخته که نتیجهی آنها طبیعی است؛ برای مثال: او نام تاریخ، فلسفه و متافیزیک را نشنیده است و فقط روابط اصلی انسان با چیزها را میداند. منطق و استدلال : به کار بردن منطقی کودک پسند ، و بیان مسئله به زبانی که کودک را اقناع کند خود در رشد مذهبی او مؤثر است . روانشناسی کودک 10 ساله برای جنسیت های مختلف کمی متفاوت است مثلا دختران که به طور کلی از لحاظ فیزیکی با سرعت بیشتری رشد میکنند و زودتر از پسران به بلوغ میرسند . افزون بر این، اگر ادعا میشود هدف اولیه نگهداری مددجویان در کانون اصلاح و تربیت، نهتنها محدودساختن آنان نیست، بلکه رشد و بالندگی آنهاست، درنتیجه باید تا حد امکان تفریحاتی که سایر همسالان آنها دارا میباشند برایشان فراهم شود. وقتی به کودکی میگوییم که فلان کار را بکن تا به تو جایزه بدهم اکر کاررا انجام داد و جایزه گرفت خوب است و اگر کار خوب را نکرد و جایزه گرفت که باید آن کودک را از دست رفته فرض کنیم .

نکته اول: منع ملاقات فرزند برای طرف دیگر تا دو بار جزای نقدی و برای بار سوم موجب سلب حضانت فرزند می گردد. گذار به نوجوانی میتواند موجب ایجاد حالاتی از قبیل هیجان ، عدم اطمینان ، ترس و حتی خجالت شود . حتی یک بار هم با خودت فکر نمیکنی… پس اگر شرطی کودک را انجام دادیم و یا حتی رفتارمان شبه شرطی باشد باید پاسخ صحیح دریافت کنیم وگرنه از شرطی کردن اجتناب کنیم . یک سری از والدین هستند که همه مدل و در هر شرایط حامی فرزندانشان هستند. همچنین یک روانشناس کودک باید از پریشانی عاطفی در روند درمان جلوگیری کند و از بروز پاسخهای عاطفی و احساسی در ارتباط با کودک اجتناب کند. در زندگی بعد از طلاق گرفتن ممکن است آرام بودن در زمان برخورد با همسر سابق که در گذشته ضربه های زیادی به شما زده است، غیرممکن به نظر برسد. بعد از چند روز پیرمرد روبه کودکا میگوید که من دیگر پولی در بساط ندارم و پولهایم تمام شده . بعد از طلاق، همچنان پرداخت نفقه ی فرزندان مشترک بر عهده ی پدر است.

دیدگاهتان را بنویسید